Gradić fest
Ћир

Retke životinje

Prirodna retkost na teritoriji Vojvodine:

Vodozemci

Familija Discoglossidae – žabe mukači:

  • Bombina variegata – žutotrbi mukač

Familija Hyllidae – žabe kreketuše:

  • Hyla arborea – gatalinka, kreketuša

Familija Bufonidae – žabe krastače:

  • Bufo bufo – obična krastača
  • Bufo viridis – zelena krastača

Familija Ranidae – prave žabe:

  • Rana dalmatina – šumska žaba

Gmizavci

Familija Colubridae – smukovi:

  • Coronella austriaca – smukulja
  • Natrix natrix – belouška

Ptice

Familija Accipitridae – grabljivice:

  • Accipiter gentilis – jastreb kokošar

Sisari

Familija Mustelidae – kune:

  • Martes foina – kuna belica
  • Meles meles – jazavac

Prirodna retkost na teritoriji Srbije

Vodozemci

Familija Salamandridae – daždevnjaci i mrmoljci:

  • Salamandra slamandra – šareni daždevnjak
  • Triturus vulgaris – mali mrmoljak

Familija Discoglossidae – žabe mukači:

  • Bombina bombina – crvenotrbi mukač

Familija Pelobatidae – žabe češnjarke:

  • Pelobates fuscus – češnjarka

Gmizavci

Familija Emydae – slatkovodne kornjače:

  • Emys orbicularis – barska kornjača

Familija Colubridae – smukovi:

  • Elaphe longissima – smuk

Familija Viperidae – ljutice:

  • Vipera berus – šarka

Ptice

Familija Ardeidae – čaplje:

  • Ardea purpurea – crvena čaplja
  • Ardeola ralloides – obična žuta čaplja
  • Botaurus stellaris – vodeni bik

Familija Ciconiidae – rode:

  • Ciconia ciconia – bela roda
  • Ciconia nigra – crna roda

Familija Anatidae – guske, plovke:

  • Anas acuta – šikljan
  • Anas clypeata – plovka kašikarka
  • Anas strepera – plovka čegrtuša
  • Anser anser – divlja guska

Familija Accipitridae – grabljivice:

  • Accipiter brevipes – kratkoprsti kobac
  • Accipiter nisus – običan kobac
  • Aquila heliaca – orao krstaš
  • Buteo buteo – mišar
  • Buteo lagopus – severni mišar
  • Circus aeruginosus – eja močvarica
  • Haliaeetus albicilla – orao belorepan
  • Hieraaetus pennatus – patuljasti orao
  • Milvus migrans – mrka lunja

Familija Falconidae – sokolovi:

  • Falco peregrinus – sivi soko
  • Falco subbuteo – soko lastavičar
  • Falco tinnunculus – obična vetruška

Familija Rallidae – barske kokoši:

  • Porzana porzana – barski petlić

Familija Charadriidae – zujavci:

  • Vanellus vanellus – vivak, kaluđerica

Familija Scolopacidae – šljuke:

  • Gallinago media – šljuka livadarka
  • Limosa limosa – muljača
  • Numenius arquata – šljuka zlovremenica
  • Scolopax rusticola – šumska šljuka

Familija Laridae – galebovi:

  • Larus canus – sivi galeb
  • Larus ridibundus – običan galeb

Familija Columbidae – golubovi:

  • Columba oenas – golub dupljaš
  • Streptopelia decaocto – gugutka

Familija Cuculidae – kukavice:

  • Cuculus canorus – kukavica

Familija Picidae – detlići:

  • Dendrocopus minor – mali šareni detlić
  • Picus canus – siva žunja

Familija Strigidae – sove:

  • Asio flameus – ritska sova
  • Asio otus – mala sova ušara
  • Athene noctua – kukumavka
  • Bubo bubo – buljina, velika ušara
  • Otus scops – vrtni ćuk
  • Strix aluco – šumska sova
  • Tyto alba – kukuvija

Familija Hirundinidae – laste:

  • Hirundo rustica– seoska lasta vilorepa

Familija Laniidae – svračci:

  • Lanius collurio – običan svračak
  • Lanius minor – sivi svračak

Familija Oriolidae – vuge:

  • Oriolus oriolus – vuga, žuja

Familija Sylviidae – grmuše:

  • Hippolais icterina – žuti voljić
  • Sylvia borin – baštenska grmuša
  • Sylvia communis – obična grmuša
  • Turdus viscivorus – drozd imelaš
  • Phoenicurus phoenicurus – crvenorepka

Familija Muscicapidae – muharice:

  • Ficedula albicollis – belovrata šarena muharica

Familija Fringillidae – zebe:

  • Serinus serinus – divlja kanarinka, žutarica

Familija Emberizidae – strnadice:

  • Emberiza schoeniclus – močvarna strnadica

Sisari

Familija Erinaceidae – ježevi:

  • Erinaceus concolor – istočnoevropski jež

Familija Soricidae – rovčice:

  • Crocidura leucodon – poljska rovčica
  • Crocidura suaveolens – vrtna rovčica
  • Neomys anomalus – obalska rovčica
  • Sorex araneus – šemska rovčica
  • Sorex minutus – mala rovčica

Familija Talpidae – krtice:

  • Talpa europaea – evropska krtica

Familija Rhinolophidae – šišmiši potkovičari:

  • Barbastella barbastellus – širokouhi ljiljak
  • Eptesicus serotinus – širokokrili ponoćnjak
  • Miniopterus schreibersi – dugokrili ljiljak
  • Myotis mystacinus – mali brkati večernjak
  • Myotis emarginatus – šiljouhi večernjak
  • Myotis nattereri – resasti večernjak
  • Myotis bechsteini – dugouhi večernjak
  • Myotis myotis – veliki mišouhi večernjak
  • Myotis daubentonii – vodeni večernjak
  • Nyctalus noctula – srednji noćnik
  • Pipistrellus pipistrellus – patuljasti slepi mišić
  • Pipistrellus nathusii – šumski slepi mišić
  • Plecotus austriacus – sivi dugouhi ljiljak
  • Plecotus auritus – smeđi dugouhi ljiljak
  • Vespertilio murinus – dvobojni večernjak

Familija Sciuridae – veverice:

  • Sciurus vulgaris – veverica
  • Spermophilus citellus – tekunica

Familija Spalacidae – slepi kučići:

  • Spalax leucodon – slepo kuče

Familija Muridae – miševi:

  • Apodemus microps – poljski miš
  • Apodemus agrarius – prugasti miš
  • Micromys minutus – patuljasti miš
  • Mus hortulanus – miš humkaš

Familija Muscardinidae – puhovi:

  • Muscardinus avellanarius – puh lešnikar
  • Myoxus glis – veliki puh

Familija Mustelidae – kune:

  • Mustela erminea – hermelin
  • Mustela eversmanni – stepski tvor
  • Mustela nivalis – riđa lasica
  • Lutra lutra – vidra

Podeli

Komentari

Facebook

DISQUS